Bizden Haberler
Ben Patron Degilim
Birlikte Elele
 
Üretim

Üretim » Kırmızı Et Üretimi

Banvit AŞ.’nin, Bandırma ilçesi yakınlarında kurulu besi ve buzağı çiftlikleri 50.000 büyükbaş hayvan kapasitesine sahiptir.

Yaklaşık 12 ayda 420 – 550 kg ağırlığa ulaşan danalar kesime sevk edilir ve bu danalardan 200 - 300 kg arasında karkaslar elde edilir. Karkaslar belirli bir soğutma ve dinlendirme sürecinin ardından yine kontrolleri ve gerekli yasal belgeleme ve damgalama işlemleri yapıldıktan sonra ağırlık, renk, sıcaklık, pH ve yağlılık kontrollerinin ve derecelendirme işlemlerinin yapılacağı Banvit Kırmızı Et İşleme Tesisleri’ne getirilirve burada Banvit Kalite Güvence Birimi tarafından yapılan işlemlerin sonucu sistemde kayıt altına alınır.

Renk kontrolleri, standart renk skalasına göre yapılır ve belirli bir renk tonundan daha koyu olan etler siparişe gönderilmez.

Tüm ürünlerin sıcaklık kontrolleri tek tek yapılır ve ancak önceden belirlenmiş sıcaklık seviyesinin altına düştükten sonra siparişe gönderilir.

Ürünlerin pH kontrolleri özenle yapılır ve pH derecesi önceden belirlenmiş seviyenin üstünde olan ürünler siparişe gönderilmez. Böylece yüksek pH’ın sebep olduğu et yapısı, rengindeki olumsuzluklar ve oluşabilecek mikrobiyolojik üremeler kısmen önlenir.

Yağlılık kontrolleri yapılırken dananın belirli bir bölgesindeki yağ kalınlığı ölçülerek tüm danadaki yağ oranı hesaplanır ve belirli bir yağ oranının üstündeki etler siparişe gönderilmez.

Kalite kontrol süreci tamamlanıp derecelendirilerek kalite ayrımı yapılmış uygun özellikteki ürünler siparişlere gönderilmek üzere 0 - 4 oC’deki soğuk hava depolarında bekletilir ve bilahare Banvit AŞ’nin dağıtım ağındaki frigorifik araçlarla soğuk zincir kırılmadan müşterilere ulaştırılır.

Banvit Kırmızı markalı etler, danalar 12 aylıkken kesildiği için daha yumuşak ve lezizdir. Aynı zamanda çiftliklerde büyüyen hayvanlar tamamen doğal yemlerle beslendiğinden dolayı etler yüzde yüz doğaldır.

Banvit AŞ., aynı beyaz et üretiminde olduğu gibi yetiştirdiği her hayvanın ve Banvit Kırmızı markalı her ürününün izlenebilirliğini kontrol altında tutmaktadır. Banvit AŞ.’nin tüm üretim süreçlerinde ISO 22000 ve ISO 9001 kriterleri uygulanır. 2003 yılında alınan Çevre Yönetim Sistemi ISO 14001 belgesi ise çevreye duyarlılığının bir göstergesidir.