Bizden Haberler
Ben Patron Degilim
Birlikte Elele
 
Üretim

Üretim » Buzağı Çiftliği

     Kanatlı Üretimi
        Damızlık
        Kuluçka
        Etlik Piliç
     Büyük Baş Üretimi
        Buzağı Çiftliği
        Buzağı Satın Alma
        Besi Çiftliği
10 ila 20 günlükken çiftliğe kabul edilen buzağıların tüm sağlık kontrolleri Banvit AŞ’nin veteriner hekimleri tarafından yapılır. Herhangi bir hastalık bulgusuna rastlanmaması durumunda buzağılar ilk önce karantina çiftliklerine alınır. Belirli bir karantina döneminden sonra yüzde yüz sağlıklı ve istenilen özelliklerde oldukları sonucuna varılanlar kapalı besi çiftliklerine gönderilir.

Çiftlik girişinde buzağıların son kontrolleri yapılır. Kulaklarına takılan özel çiplerle her birine bir kimlik numarası verilir. Daha sonraki günlerde buzağıyla ilgili tüm veriler, ilgili numara altında sisteme kayıt edilir ve böylelikle o buzağıya ait tüm bilgiler rahatlıkla izlenir. Bu izlenebilirliğin getirdiği şeffaflık Banvit Kırmızı ürünlerini özel kılar ve tüketicilerine %100 güven verir.

Çiftliğe girişi yapılan buzağılar, 50 gün boyunca süt maması ile beslenir. Kulaklarındaki çip ile kimlikleri belirlendiği için süt makinelerinden günlük gereksinimlerinden fazlasını içemezler. İçmeleri gerekenden daha az süt içmeleri durumunda ise sistemden gelen rapor doğrultusunda bu buzağılar elle beslenir ve bu yolla günlük enerjilerini alırlar.

50 gün sonunda buzağılar büyütme bölümüne alınır ve 90. güne kadar pelet yem ile beslenirler. 90 günlük dönemi bitiren tüm buzağılar gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra, tüm verileri sisteme tekrar kayıt edilerek büyük çiftliklere aktarılırlar.